reklama

Prečo Milan Kňažko zabíja malých Romákov

Slovensko je progresívna krajina, druhý diel „hororu“ Hostel sa tam dostal skôr ako do väčšiny iných krajín. Do Anglicka dorazil až minulý piatok a nasledujúce riadky pokojne vnímajte ako zápisky spokojného diváka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Možno by som na ten film ani nešiel, keby som si zasa raz neprečítal článok mladého moralistu (smutná diagnóza), ktorý sa rozhorčoval nad tým, ako je vo filme Slovensko zobrazené. Druhý diel vlastne ani nevidel, pretože by mohol byť prekvapený.

Je síce pravda, že v prvej časti sme vyzerali ako zaostalá krajina obývaná zdegenerovanými mužmi a vypočítavými ženami, v pokračovaní však už Slovensko vyzerá úžasne. Nádherné kúpele, veselá zábava a energický folklór, ktorého je vo filme toľko, že zamestnaci ÚĽUV-u a podobných inštitúcií môžu výskať od radosti. Naštvaní na nás možu byť Česi, ktorí síce poskytli krajinu na nakrúcanie, jej krásy sú ale v tomto prípade vydávané za slovenské.

V prvej časti tvorili hudobnú zložku pesničky od Tublatanky či od Teamu, použitie folklóru je oveľa lepší nápad. Scéna, kde sa dvaja americkí biznismeni (vtipne obsadení hercami z cukríkového seriálu Desperate Housewifes) vezú výťahom do mučiarne sprevádzaná pomalou ľúbostnou piesňou je stokrát pôsobivejšia, ako keby do toho nôtil nejaký slovenský popový spevák. Ešte tak použitie otrepaného šlágra „V dolinách“ by možno stálo za uváženie, autori filmu sa ale slovenské dialógy nenamáhali titulkovať a bez toho by pieseň pred zahraničným publikom nevyznela.

Pár kritikov filmu vyčítalo, že je infantilný a jeho režisér by mal konečne dospieť, ale čaro Hostelu je podobne ako pri South Parku a podobných dielkach práve v tom, že nikomu až tak o dospievanie nejde. Prvá časť sa ešte miestami tvárila ako horor, druhá je síce plná krvi a odrezaných hláv, ale spôsob, akým je to nakrútené, sa už nedá brať príliš vážne a ľudia sa v kine nahlas smiali.

Zmizli aj nelogické prvky (hlavne zemepisné), aj keď sa pár nezmyslov krúti okolo postavy stvárnenej Milanom Kňažkom (vtipná historka úplne odveci, ale nedá mi – v čase delenia federácie jazdil do Prahy so značkou SO, čo malo byť podľa neho Slovensko, po čase sa ale zistilo, že toto označenie už používa Somálsko). Kňažkovi na začiatku filmu prinesú v balíku odseknutú hlavu, na čo povie po rusky „otlíčno“, ďalej však už rozpráva po slovensky.

Úplne nezmyselná scéna je, keď si do radu postaví malých Romákov a bez zjavnejšej príčiny jedného z nich zastrelí. Výber obete sa tvári dramaticky, celá scéna v lese však vyznieva skôr trápne a pokojne ju mohli vystrihnúť. Malí Romáci sú užitočnejší v scéne, kde skrížia cestu mladým Američankám. Jedna z nich žuvačkovému gangu ponúkne Smint, za čo jej chlapec na čele skupinky napľuje medzi oči. Deti radostne utekajú preč a po Američankách kričia „bitches“. Vtipné.

Hostel sa zaraďuje do nedávno vytvoreného žánru „torture porn“, kde sa zaraďujú filmári, čo sa vyžívajú v scénach mučenia. Hostel 2 ich až tak veľa nemá a aj tie čo tam nájdeme sú dosť krátke. Talianska spolubývajúca mi rozprávala, že tam pri premietaní prvého Hostela v kine rozdávali sáčky na zvracanie. Pri pokračovaní vám bude zle, iba ak vám predajú pokazený popcorn.

Ján Gregor

Ján Gregor

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pár rokoch mimo opäť vo vlasti. V rámci voľného času píšuci hlavne o kultúre na INAQUE.SK. Dočasne žijúci v Bratislave a jej okolí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu