reklama

Jazykové okienko pre negramotných a mierne pokročilých

Myslel som, že jazykové moralizovanie na mňa doľahne až po päťdesiatke, ale prišlo o dvadsať rokov skôr. Môžu za to desiatky ľudí, na ktorých výtvory neustále narážam. Hoci má Slovensko oficiálne nulovú negramotnosť, celkom by som si týmto číslom nebol istý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Kopa ľudí neovláda ani základy slovenskej gramatiky, ktoré sa preberajú na základnej škole. Zvyčajne už na prvom stupni. Aj zdanlivo vzdelaní ľudia dokážu písať tak zle, až to vyráža dych. Na získanie reálnej vzorky si stačí pozrieť inzeráty či internetové diskusie, kde síce majú všetci silné názory, ale mnohí úbohú úroveň slovenčiny (nehovoriac o argumentoch, ktoré zvyčajne úplne chýbajú).

„Nestojím o priblblé lenivé západniarki, nemajú čo by mi daly,“ píše jeden z gramatických borcov v reakcii na článok o tom, ako osloviť Angličanky v ich rodnom jazyku. V štyroch riadkoch má aj tretiu hrubicu, keď píše, že „si mužov s niečím pomýlily“. Inde starší prispievateľ o jednom podnikateľovi píše, že sa mu „veľmi páči čo robý“ a „chápe že je zaneprázdnení.“ Uf.

Zdá sa, že si veľa ľudí pamätá tzv. vybrané slová a nerobí hrubice aspoň v nich, tam však ich schopnosť rozlišovať medzi „i“ a „y“ končí. Asi 80-90 percent všetkých chýb tvorí stále sa opakujúca skupina – keby si niekto dal námahu, za pár hodín by sa naučil, ako ich nerobiť. Sú to približne tieto:

OBYVATELIA KRAJÍN:
Mnoho ľudí nemá potuchy, aké písmeno sa má písať na ich začiatku, aj keď je to ocelkom jednoduché – Slovák má veľké „S“, ak je to prídavné meno „slovenský“, je tam malé „s“.

PRÍDAVNÉ A PODSTATNÉ MENÁ:
Vyššie uvedené ukážky ilustrujú neznalosť vzorov podstaných ani prídavných mien (opäť učivo základnej školy), najčastejšou chybou je, že nevedia, že pri množnom čísle mužského rodu („pekní chlapi“) sa píše mákké „i“ a platí to pre prídavné aj podstatné meno. Pri jednotnom čísle je to „pekný chlap“.

Askét, ktorý nestojí o „západniarki“, by mohol poznať vzor ´žena´ (...ulica, dlaň, kosť - zalieva vás studený pot pri spomienkách na túto štvorčlenku?), podľa ktorého by mal na koniec dať ypsilon. Keby písal o mužoch, mal by tam mať „západniari“, vzor ´chlap´. Atď.

SLOVESÁ:
Tu máme čosi podobné, „nemajú čo by mi daly“ namiesto „dali“. V minulom čase množného čísla sa na konci píše mäkké „i“, teda dali, spali, mali, tárali - je pritom jedno, či to boli ony alebo oni (ženy alebo muži).

PREDLOŽKY S a Z:
Ďalšou veľkou výzvou je rozlíšiť, či je to „z koho, z čoho“ alebo „s kým, s čím“, aj keď za týmito chybami je zvyčajne iba lenivosť sa na pár sekúnd zamyslieť.

PRÍSLOVKY a PREDLOŽKY:
V hovorenej podobe je to to isté, v písanej sa niekedy líšia: „stál na mieste“, „bolo namieste, že nepovedal pravdu“ – tieto slová sa píšu spolu, ak je to príslovka (času, spôsobu...).

CUDZIE SLOVÁ:
Slovenčina má výhodu, že rýchle robí fonetické prepisy často používaných cudzích slov, takže máme softvér, tínedžerov a podobne. To niektorí ľudia nezaregistrovali a zbytočne (a často chybne) sa trápia s originálnou podobou týchto slov.

Hovorenej podoby cudzích slov sa týka, že v nich neplatí mäkčenie na spôsob zavedeného de, te, ne, le a di, ti, ni, li, o čom sa nikdy nedozvedeli ľudia ako Ján Ľupták (chvalabohu dnes už v politickom zabudnutí), pre ktorých tu bol „sociaľizmus“, „proľetári“, „repubľika“ aj „Bill Kľinton“.

Ján Gregor

Ján Gregor

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pár rokoch mimo opäť vo vlasti. V rámci voľného času píšuci hlavne o kultúre na INAQUE.SK. Dočasne žijúci v Bratislave a jej okolí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu